Kåret til bedste live band
Der bliver smæk for skillingen til Spilledåsens første 2020-koncert i Snurretoppen den 28. januar. (Pressefoto)
Koncert: Hvis navnet Margrethe Grarup ikke siger en noget, så skal det ikke afholde en fra at gå til hendes koncert i Snurretoppen den 28. januar.
For denne anmelderroste sanger har alene i 2019 små 50 koncerter bag sig i det ganske, danske land.
Grarups All Stars
Margrethe Grarup har allieret sig med nogle af de bedste danske musikere, i bandet der kaldes „Grarup All Stars”, og stjerneinstrumentalister, det er de.
Bandet består af orgelfænomenet Palle Hjorth fra Poul Krebs og Peter Sommer, Danmarks bedste soul-saxofonist Niels Mathiasen fra Gnags og Poul Krebs, Niels Nello Mogensen fra Johnny Madsen, super-ekvilibristen Uffe Steen på guitar, Esben Bach på trommer, og ikke mindst landets bedste soul/blues sangerinde Margrete Grarups enestående vokal.
De vandt Blues Liveprisen ved Danish Music Awards Blues i 2019, så det kan kun blive en speciel aften.
28. januar kl. 20
Så … altså: Det foregår i Store Heddinge tirsdag den 28. januar kl. 20.
Grarup Allstars. Kåret til Danmarks bedste live band. En jazzet soul/blues optræden af en anden verden, med et utømmeligt reservoir af sange at tage af.
Billetter kan bestilles på www.spilledaasen-stevns.dk og billettelefon 30 57 19 99 (torsdag og søndag kl. 16-19.30) eller købes på udsalgsstederne Staxen Boghandel Hovedgaden 56 i Hårlev tlf. 56 28 60 77 og hos Kontorcenteret Algade 18 i St. Heddinge tlf. 56 50 33 32.
sky